Mimořádné prohlídky přiblíží historické stavební postupy a materiály

Jedinečnou příležitost dozvědět se více o středověkých postupech stavění, stavebních materiálech, jejich hodnotách, způsobech jejich zkoumání a technologiích záchrany, budou mít návštěvníci Nového Hrádku 27. a 28. července a 21. a 22. září 2018.

„Jsem nadšená, jak mnoho netušených souvislostí tento zdánlivě nenápadný a trochu opomíjený objekt zříceniny dvou hradů v samém srdci Národního parku skrývá. Ty se pokusíme návštěvníkům odkrýt na našich prohlídkách,“ říká Dagmar Michoinová, vedoucí technologické laboratoře Národního památkového ústavu, autorka popularizačního projektu (Ne)tušené souvislosti. „S naším projektem jsme již odkrývali pro mnohé netušené krásy středověkého hradu v Bečově nad Teplou, vodního hradu Švihov, či barokních kostelů na Broumovsku, ale na Moravě jsme letos poprvé. Objekt Nového Hrádku je pro památkového technologa studnicí poznání, které bychom rádi přiblížili i běžným návštěvníkům. Věříme, že návštěvníky naučíme vidět objekt novýma očima a zároveň přiblížíme i něco málo z práce památkového technologa. Moc se na to těšíme,“ dodává Dagmar Michoinová. Prohlídky bude doprovázet i praktická minilaboratoř a dílna.

Prohlídky se budou konat v termínech 27. a 28. července a 21. a 22. září 2018, vždy od 10, 12 a 15 hodin. Rezervace vstupenek je možná na: http://netusene-souvislosti.npu.cz/cs nebo https://www.hrad-novyhradek.cz/cs.

Kromě netradičních prohlídek se technologická laboratoř podílí také na Letních školách památkové technologie. Reportáž z letošního kurzu na nedalekém zámku v Uherčicích je ke shlédnutí na stránkách České televize v pořadu Události v regionech

Související akce

Související zprávy

Prohlídky Nového Hrádku s památkovým technologem

24. 5. 2018

Netradiční prohlídky zaměřené na historické postupy stavění, historické stavební materiály, jejich hodnoty či způsoby a technologie jejich záchrany a výzkumu se...