Informace pro návštěvníky

Tato stránka umožňuje rychlou a praktickou orientaci v základní nabídce našich služeb a usnadňuje naplánování návštěvy hradu.

DŮLEŽITÉ INFORMACE NALEZNETE PO ROZKLIKNUTÍ NÁSLEDUJÍCÍCH POLOŽEK:

Parkoviště

Vjezd automobilů a motocyklů na cestu vedoucí od Lukova na lokalitu Příčky a dál ke zřícenině je zakázán!  Vozidla je možné volně odstavit na konci obce, a to buď na parkovišti naproti penzionu "U Hrádku", nebo vedle posledního lukovského domku před značku Zákaz vjezdu motorových vozidel. Obě  parkovací plochy jsou vzdálené od zříceniny přibližně 3 kilometry a nejsou hlídané.

Zdravotně handicapovaní motoristé, kteří jsou držiteli průkazu ZTP a jejichž vozidlo je řádně označeno, mohou zajet až na kraj lesa - na nehlídanou odstavnou plochu u lokality Příčky (asi 2 kilometry od zříceniny).
 
V obci Podmolí mohou návštěvníci odstavit automobil přímo na návsi nebo u rozcestníku turistického značení, popřípadě  u podmolského rybníka (poblíž sezonní restaurace). Vzdálenost od hradu je necelé 4 kilometry.

Mezi obcemi Podmolí a Lukov je menší odstavná plocha na rozcestí u bunkru, poblíž autobusové zastávky (přibližně 3 kilometry od hradu).

NA VŠECH PŘÍJEZDOVÝCH CESTÁCH JSOU ROZMÍSTĚNY ZÁKAZOVÉ DOPRAVNÍ ZNAČKY A JEJICH DODRŽOVÁNÍ JE PŘÍSNĚ KONTROLOVÁNO!

Bezbariérový přístup

Pro vozíčkáře je náročnější poslední, půlkilometrový úsek kamenité úvozové cesty ke zřícenině. Bezbariérový přístup je možný pouze na velké nádvoří mezi oběma hrady. V případě zájmu o prohlídku doporučujeme kontaktovat správu zříceniny, která se snaží vyjít vstříc a na požádání řeší specifické individuální potřeby handicapovaných. 

Mazlíčci

Psi se mohou pohybovat v areálu zříceniny pouze na vodítku a za trvalého doprovodu svých majitelů. Je nepřípustné uvazovat je a nechat bez dozoru. Hlídací služba není zajišťována.

Cyklisté

Cyklisté mohou odstavit svá kola za hlavní branou a zde je také ve stojanu uzamknout. Hlídací služba zde není zajišťována.

Zázemí pro děti

Na zřícenině není k dispozici zvláštní zázemí pro děti (přebalovací pult, dětský koutek).

Občerstvení


Na zřícenině ani v její blízkosti není občerstvení žádné. Neumožňují to přísná pravidla pobytu a pohybu v první zóně národního parku.

Návštěvníkům jsou k dispozici dvě provozovny v blízkém Lukově - Hospoda U Hricků a Stodola u Čabalů. V nedaleké vinařské obci Podmolí  je možno využít služeb hostinců Na návsi  a U Rybníka a dále - v lokalitě Devět mlýnů - občerstvení v jedné z nejstarších a nejznámějších viničních tratí České republiky (tzv. Šobes). Ve vzdálenější obci Čížov (směrem k Vranovu nad Dyjí) je restaurace U Švestků .

PĚŠÍ TURISTÉ A CYKLOTURISTÉ mohou využít červeně značenou stezku ze Znojma do Vranova nad Dyjí. Na lokalitě Příčky odbočí na zeleně značenou stezku z Citonic, která je dovede až ke zřícenině (asi dva kilometry). V této souvislosti je třeba pamatovat na to, že jedinou příležitost, jak se schovat před možným deštěm, představuje odpočinkový přístřešek na lokalitě Příčky. Úkryt před nepříznivým počasím během čekání na prohlídku u vstupu do hradu není v současné době možný.

Nejbližší zastávky VEŘEJNÉ AUTOBUSOVÉ DOPRAVY jsou v obci Lukov (3,9 km od zříceniny), v Podmolí (4,5 km od zříceniny) a u bunkru meziválečného opevnění mezi Lukovem a Podmolím (3 km od zříceniny). Jedná se o autobusovou linku IDS JMK 817. Pěší cestující směřující do západní části Podyjí musí projít do Lukova a dál cestou do Milíčovic (cca 4  km) - až k zastávce linkových autobusů Znojmo – Vranov nad Dyjí, kudy vede trasa linky IDS JMK 816.

Nejbližší VLAKOVÁ ZASTÁVKA je v Citonicích (6 km z Lukova) a v Olbramkostele (6 km z Lukova). Nejbližší rychlíkové spoje zastavují ve stanici Šumná ( 8  km z Lukova).

Nejbližší HRANIČNÍ PŘECHOD pro dvojstopá motorová vozidla je v obci Hnanice (23 km od Lukova). Blízkým přechodem je také Čížov - Hardegg (6,5 km od Lukova), ten je ale určený pouze pro pěší a cyklisty.

Zřícenina hradu Nový Hrádek je součástí první zóny Národního parku Podyjí. Návštěvníci zde proto musí  dodržovat platná pravidla, což mimo jiné znamená, že se v první a druhé zóně mohou pohybovat pouze po značených turistických stezkách.