Informace pro návštěvníky

DŮLEŽITÉ INFORMACE NALEZNETE PO ROZKLIKNUTÍ NÁSLEDUJÍCÍCH POLOŽEK:

Parkování

Vjezd automobilů a motocyklů na cestu vedoucí od Lukova na lokalitu Příčky a dál ke zřícenině je zakázán!  Vozidla je možné volně odstavit na konci obce, a to buď na parkovišti naproti penzionu "U Hrádku", nebo vedle posledního lukovského domku před značku Zákaz vjezdu motorových vozidel. Obě  parkovací plochy jsou vzdálené od zříceniny přibližně 3 kilometry a nejsou hlídané.

Zdravotně handicapovaní motoristé, kteří jsou držiteli průkazu ZTP a jejichž vozidlo je řádně označeno, mohou zajet až na kraj lesa - na nehlídanou odstavnou plochu u lokality Příčky (asi 2 kilometry od zříceniny).
 
V obci Podmolí mohou návštěvníci odstavit automobil přímo na návsi nebo u rozcestníku turistického značení, popřípadě  u podmolského rybníka (poblíž sezonní restaurace). Vzdálenost od hradu je necelé 4 kilometry.

Mezi obcemi Podmolí a Lukov je menší odstavná plocha na rozcestí u bunkru, poblíž autobusové zastávky (přibližně 3 kilometry od hradu).

NA VŠECH PŘÍJEZDOVÝCH CESTÁCH JSOU ROZMÍSTĚNY ZÁKAZOVÉ DOPRAVNÍ ZNAČKY A JEJICH DODRŽOVÁNÍ JE PŘÍSNĚ KONTROLOVÁNO!

Přístupnost

Pro vozíčkáře je náročnější poslední, půlkilometrový úsek kamenité úvozové cesty ke zřícenině. Bezbariérový přístup je možný pouze na velké nádvoří mezi oběma hrady. V případě zájmu o prohlídku doporučujeme kontaktovat správu zříceniny, která se snaží vyjít vstříc a na požádání řeší specifické individuální potřeby handicapovaných. 

Zvířata

Psi se mohou pohybovat v areálu zříceniny pouze na vodítku a za trvalého doprovodu svých majitelů. Je nepřípustné uvazovat je a nechat bez dozoru. Hlídací služba není zajišťována.

Cyklisté

Cyklisté mohou odstavit svá kola za hlavní branou a zde je také ve stojanu uzamknout. Hlídací služba zde není zajišťována.

Pro děti

Na zřícenině není k dispozici zvláštní zázemí pro děti (přebalovací pult, dětský koutek).

Občerstvení


Na zřícenině ani v její blízkosti není občerstvení žádné. Neumožňují to přísná pravidla pobytu a pohybu v klidovém území národního parku.

Návštěvníkům jsou k dispozici dvě provozovny v blízkém Lukově - Bistro U kostelaU Všetečků. V nedaleké vinařské obci Podmolí  je možno využít služeb hostinců Na návsi, U Rybníka a letní kavárny v Penzionu U kapličky; dále - v lokalitě Devět mlýnů - občerstvení v jedné z nejstarších a nejznámějších viničních tratí České republiky (tzv. Šobes). Ve vzdálenější obci Čížov (směrem k Vranovu nad Dyjí) je restaurace U Švestků .

PĚŠÍ TURISTÉ A CYKLOTURISTÉ mohou využít červeně značenou stezku ze Znojma do Vranova nad Dyjí. Na lokalitě Příčky odbočí na zeleně značenou stezku z Citonic, která je dovede až ke zřícenině (asi dva kilometry). V této souvislosti je třeba pamatovat na to, že jedinou příležitost, jak se schovat před možným deštěm, představuje odpočinkový přístřešek na lokalitě Příčky. Úkryt před nepříznivým počasím během čekání na prohlídku u vstupu do hradu není v současné době možný.

Nejbližší zastávky VEŘEJNÉ AUTOBUSOVÉ DOPRAVY jsou v obci Lukov (3,9 km od zříceniny), v Podmolí (4,5 km od zříceniny) a u bunkru meziválečného opevnění mezi Lukovem a Podmolím (3 km od zříceniny). Jedná se o autobusovou linku IDS JMK 817. Pěší cestující směřující do západní části Podyjí musí projít do Lukova a dál cestou do Milíčovic (cca 4  km) - až k zastávce linkových autobusů Znojmo – Vranov nad Dyjí, kudy vede trasa linky IDS JMK 816.

Nejbližší VLAKOVÁ ZASTÁVKA je v Citonicích (6 km z Lukova) a v Olbramkostele (6 km z Lukova). Nejbližší rychlíkové spoje zastavují ve stanici Šumná ( 8  km z Lukova).

Nejbližší HRANIČNÍ PŘECHOD pro dvojstopá motorová vozidla je v obci Hnanice (23 km od Lukova). Blízkým přechodem je také Čížov - Hardegg (6,5 km od Lukova), ten je ale určený pouze pro pěší a cyklisty.

Zřícenina hradu Nový Hrádek je součástí klidového území Národního parku Podyjí. Návštěvníci zde proto musí  dodržovat platná pravidla, což mimo jiné znamená, že se mohou pohybovat pouze po značených turistických stezkách.