Národní kulturní památka v srdci Národního parku Podyjí

Nový Hrádek nechal vybudovat moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský krátce po roce 1358. V patnáctém a šestnáctém století došlo k zesílení obranného systému a na předsunuté pozici ke vzniku nového, tzv. mladšího hradu. V roce 1645 byl dobyt a částečně pobořen Švédy. 

V devatenáctém století upravili Mniszkové jako noví vlastníci jeho přední část pro lovecké a výletní pobyty. Před 2. světovou válkou hrad sloužil jako noclehárna Klubu českých turistů, po válce byl součástí tzv. zakázaného pásma. Dnes je zpřístupněn veřejnosti jako národní kulturní památka obklopená jedinečnou přírodou Národního parku Podyjí.

Více o hradu

 Zprávy

Pořad Výleťák zavítal na Nový Hrádek

25. 5. 2018

Nový díl pořadu Výleťák je věnovaný Podyjí a natáčel se také na Novém Hrádku.

Skautské setkání na Novém Hrádku

8. 5. 2018

Členové Junáku se 8. května setkali u pamětní desky na nádvoří Nového Hrádku a uctili památku kamarádů ze 14. oddílu Oldskautu Znojmo, padlých za II. světové války.

Jarní návštěvní doba Nového Hrádku

14. 3. 2018

Nový Hrádek u Lukova zahájí sezonu o Velikonocích. Otevřeno bude od Velkého pátku 30. března po celé svátky, včetně Velikonočního pondělí 2. dubna, od 10 do 15 hodin. 

Tipy na výlet

témata roku 2018

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: