Jak se k nám dostanete?

Nový Hrádek u Lukova najdete na jižní Moravě, asi 15 kilometrů jihozápadně od Znojma. Zřícenina hradu se nachází v katastru městyse Lukov, na území Národního parku Podyjí. Památka je proto přístupná jen pro pěší, nebo cyklisty. 

 

PĚŠÍ TURISTÉ A CYKLOTURISTÉ mohou využít červeně značenou stezku ze Znojma do Vranova nad Dyjí. Na lokalitě Příčky odbočí na zeleně značenou stezku z Citonic, která je dovede až ke zřícenině (asi dva kilometry). Cyklisté mohou odstavit svá kola za hlavní branou a zde je také ve stojanu uzamknout. Hlídací služba zde není zajišťována.

Nejbližší zastávky VEŘEJNÉ AUTOBUSOVÉ DOPRAVY jsou v obci Lukov (3,9 km od zříceniny), v Podmolí (4,5 km od zříceniny) a u bunkru meziválečného opevnění mezi Lukovem a Podmolím (3 km od zříceniny). Jedná se o autobusovou linku IDS JMK 817. ze Znojma do Čížova. Pěší cestující směřující dál do západní části Podyjí musí projít cestou do Milíčovic (cca 4 km od Lukova) k zastávce linky IDS JMK 816, kudy vede trasa autobusů Znojmo – Vranov nad Dyjí.

Nejbližší VLAKOVÁ ZASTÁVKA je v Citonicích (6 km z Lukova) a v Olbramkostele (6 km z Lukova). Nejbližší rychlíkové spoje zastavují ve stanici Šumná (8  km z Lukova).

Vjezd AUTOMOBILŮ A MOTOCYKLŮ na cestu vedoucí od Lukova na lokalitu Příčky a dál ke zřícenině je zakázán!  Vozidla je možné volně odstavit na konci obce Lukov, a to buď na parkovišti naproti penzionu "U Hrádku", nebo vedle posledního lukovského domku před značku Zákaz vjezdu motorových vozidel. Obě  parkovací plochy jsou vzdálené od zříceniny přibližně 3 kilometry a nejsou hlídané. V obci Podmolí mohou návštěvníci odstavit automobil přímo na návsi nebo u rozcestníku turistického značení, popřípadě u podmolského rybníka (poblíž sezonní restaurace). Vzdálenost od hradu je necelé 4 kilometry. Mezi obcemi Podmolí a Lukov je menší odstavná plocha na rozcestí u bunkru, poblíž autobusové zastávky (přibližně 3 kilometry od hradu).

Zdravotně handicapovaní motoristé, kteří jsou držiteli průkazu ZTP a jejichž vozidlo je řádně označeno, mohou zajet až na kraj lesa - na nehlídanou odstavnou plochu u lokality Příčky (asi 2 kilometry od zříceniny).

NA VŠECH PŘÍJEZDOVÝCH CESTÁCH JSOU ROZMÍSTĚNY ZÁKAZOVÉ DOPRAVNÍ ZNAČKY A JEJICH DODRŽOVÁNÍ JE KONTROLOVÁNO!

Nejbližší HRANIČNÍ PŘECHOD pro dvojstopá motorová vozidla je v obci Hnanice (23 km od Lukova). Blízkým přechodem je také Čížov - Hardegg (6,5 km od Lukova), ten je ale určený pouze pro pěší a cyklisty.

UŽITEČNÉ INFORMACE: