Sedmdesátileté výročí pamětní desky na Novém Hrádku

Ve středu 23. srpna 2017 tomu bylo 70 let od slavnostního odhalení pamětní desky na nádvoří zříceniny Nového Hrádku. Skauti ji věnovali památce svých osmi kamarádů, padlých v bojích druhé světové války. Členové 14. klubu znojemských oldskautů si výročí připomněli na společném setkání.

Nový Hrádek byl pro skauty v předválečných letech oblíbeným místem setkávání. U řeky Dyje pod hradem stávaly dřevěné trampské osady "Aljaška", "Přátelství", nebo "Grand hotel Nevada". Po druhé světové válce si u pamětní desky členové Junáku tradičně připomínali Den osvobození 8. května, když ale v padesátých letech údolí Dyje uzavřela železná opona, byl vstup do těchto míst zakázán. Zcela výjimečně se mohli oldskauti na Nový Hrádek podívat v roce 1968. V roce 1990 byla tradice květnového setkávání obnovena a pokračují v ní nové generace.

Související akce

Související zprávy

Vzpomínka na znojemské skauty

9. 5. 2016

Druhou květnovou neděli se u pamětní desky na nádvoří Nového Hrádku konal tradiční vzpomínkový akt Junáku Znojmo. Skauti uctili památku osmi členů 14. oddílu, kteří před...